(79) 1307,1309,1312,1316,1322

1307. O SERCU I WIERZE
Pewien misjonarz, który lata całe przepracował w Afryce, przywiózł stamtąd piękne określenie wiary. W jednym z afrykańskich narzeczy „wierzyć” znaczy tyle, co „wziąć w obie ręce swe serce i ofiarować je Bogu”.

1309. O CIERPIENIU DLA KRÓLESTWA BOŻEGO
Kard. Frantiszek Tomaszek (ur. 1899); abp Pragi, w wywiadzie dla katolickiego dziennika francuskiego „La Croix” na pytanie, co miałby specjalnego do powiedzenia czytelnikom, odpowiedział:
– Trzy rzeczy: Ten; kto pracuje dla Królestwa Bożego, czyni dużo. Kto się modli za Królestwo Boże, czyni więcej. Ten, kto cierpi dla Królestwa Bożego, jak Chrystus ukrzyżowany, czyni wszystko.

1312. O PIĘKNYM MÓWIENIU
Pewien człowiek uczony, który kiedyś zaprosił na uroczysty obiad pobożnego rabina, powiedział prosząco:
– Rabbi; ty mówisz tak pięknie, przemów do nas i wyłóż nam twoją naukę. – Zanim przemówiłbym pięknie – odparł zaproszony gość – wolałbym, aby poraziła mnie niemota.

1316. O WZRASTANIU W CIERPIENIU
Głównym dziełem Matthiasa Grunewalda (1528), najwybitniejszego niemieckiego artysty przełomu gotyku i renesansu, jest ołtarz z Isenheim (dziś w muzeum Colmar). Ołtarz przeznaczony-był dla kaplicy szpitalnej. W części środkowej poliptyku widzimy ukrzyżowanie Jezusa. Ciało Ukrzyżowanego ukazane jest realistycznie i ekspresyjne: w całej nędzy; rozpadzie i śmiertelnym wyniszczeniu. Z jednej trony krzyża stoją dwie płaczące Marie z Janem, z drugiej – spokojny Jan Chrzciciel, wskazujący palcem na Jezusa. Napis obok przypomina (nie tylko chorym i cierpiącym) ważną prawdę: Ulum oportet crescere, me auterrc minui, tzn. „Potrzeba, by On wzrastał, a jam się umniejszał” (J 3, 20).

1322. O STUDIOWANIU BOGA
Zapytał raz król mędrca Symonidesa: – Co sądzisz o Bogu?
Mędrzec poprosił o parę dni do namysłu: najpierw dzień, potem tydzień, miesiąc, w końcu rok.
Zniecierpliwionemu monarsze odpowiadał zawsze:
– Im więcej o tym myślę, tym mniej wiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *