(02) 43,44,46,47,49

43. KARYKATURA BOGA
Karykaturą Boga, która dawniej, zwłaszcza w nauczaniu religii, odgrywała pewną rolę, jest obraz „Boga despoty”. Fragment z autobiografii Jean Paul Sartre’a (1905-1980) może nakłonić do refleksji niejednego, który bez pohamowania stosuje swoje „Pan Bóg cię ukarze” jako środek groźby czy nacisku: „Kilka lat jeszcze utrzymywałem z Wszechmocnym stosunki oficjalne; prywatnie zaprzestałem składania Mu wizyt. Raz jeden naszło mnie uczucie, iż On istnieje. Bawiąc się zapałkami przypaliłem dywanik, kiedy zamalowywałem farbą ślady występku, Bóg ujrzał mnie nagle, uczułem Jego spojrzenie wewnątrz głowy i na rękach, kręciłem się po łazience straszliwie widzialny, żywy cel. Ocaliło mnie oburzenie: wściekłem się na niedyskrecję tak ordynarną, nabluźniłem, wymamrotałem jak mój dziadek… I nie spojrzał na mnie już nigdy więcej”.

44. MĄDROŚĆ ŻYCIA
Jeden z chińskich cesarzy powziął plan podbicia sąsiedniego kraju i wyniszczenia wszystkich jego mieszkańców. Później, gdy zobaczono go, jak ze swymi wrogami biesiaduje i zabawia się w najlepsze, pytano:
– Jak to, przecież chciałeś zniszczyć swoich wrogów?
– Właśnie to zrobiłem, zdobywając sobie ich przyjaźń – odrzekł mądry władca.

46. SKUTKI DOŚWIADCZENIA
Cesarz niemiecki Fryderyk II (II94-1250) był twórcą okrutnego w skutkach doświadczenia. Pragnąc
dowiedzieć się, który z języków jest najstarszy – rozkazał z sierocińca przynieść 50 niemowląt. Każdemu dziecku przydzielono opiekunkę, której powinnością była troska o jedzenie, picie, ubranie, zaspokojenie wszelkich elementarnych potrzeb życiowych. Opiekunkom surowo zakazano odzywać się do wychowanków i okazywania jakichkolwiek odruchów życzliwości czy serca.
Skutki eksperymentu były zatrważające. Wszystkie dzieci pozostały niemowami. Nie bawiły się, ani
pracowały. Nie umiały się cieszyć, pytać, dziękować, myśleć. Podobno żadne nie dożyło wieku dorosłego.

47. WYZNANIE ALKOHOLIKA
Roman Brandstaetter w dramacie „Milczenie” wkłada w usta jednego z bohaterów, nałogowego
alkoholika, następujące wyznanie: „Ćwiartka wódki wystarczy, bym znalazł się w innej rzeczywistości, w innym wymiarze, gdzie życie jest inne, lżejsze, łagodniejsze i – piękne. Ćwiartka wódki to moja wiza i mój paszport w świat najwspanialszej wyobraźni”.
Ów bohater żyje w czasach stalinowskich i jest zmuszony do działań sprzecznych z własnym sumieniem.
Wcześniej przeżył gehennę wojny i więzienia na Pawiaku. Jako pisarz nie może pisać tego, co czuje – zmuszony pisać „pod’ publiczkę”.

49. ŻYWY TRUP
W sztuce Lwa Tołstoja pt. „Żywy trup” pewien człowiek na stanowisku – a żyjący i działający w
niesprawiedliwym ustroju – mówi tak: „Na moim stanowisku dane są tylko trzy drogi do wyboru, po pierwsze – tkwić na tym stanowisku, zgarniać pieniądze i pomnażać to świństwo w którym się żyje, to jest dla mnie ohydne;
po drugie – walczyć z tą ohydą – ale na to trzeba być bohaterem, a ja bohaterem nie jestem; a po trzecie – szukać zapomnienia w wódce”. I wybiera to trzecie wyjście. Zbyt wielu ludzi wybiera i dziś to trzecie wyjście. Kto wie?
– może dlatego, iż są niezdecydowani któremu panu mają służyć.
Po raz setny staję przed lustrem i pytam: kim jestem, kim jestem, czego chcę od życia i od ludzi, i czemu ciągle mylę ścieżki zamiast iść wydeptanym gościńcem?
(Jan Czarny, Przed lustrem)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *